NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Колумбия записа химна си с птичи песни за КОП16
1830
Тонът на времето

Колумбия записа химна си с птичи песни за КОП16

Песните и звуците на около четиридесет птици, жаби и дори ягуар бяха специално записани в естествената им среда за уникална версия на химна на Колумбия, която ще бъде домакин на КOП16 от 21 октомври. "В това аудио има над 41 птици, жаби, има дори ягуар, ние също заснехме кит в Тихия океан, който издава невероятен звук, също така записахме звуци от природата, вятъра, морето и дъжда, за да обогатим допълнително атмосферата", обясни музикалният продуцент Мигел де Нарваес по местно радио. Този национален химн, излъчен вече в социалните мрежи заедно с колоритно видео, илюстриран с всички тези птици и многоцветни животни, има за цел да отдаде "почит към биоразнообразието" на Колумбия, страна с планини, море и амазонска гора. Придружен от екип биолози, създателят на природната версия на химна пътува през колумбийските региони на Карибите, Тихия океан, Амазонка и Андите, за да запише тази антология от звуци, използвайки "много усъвършенствани" микрофони

| 17 Октомври 2024, 10:10 ч.
Колумбия записа химна си с птичи песни за КОП16
Колумбия записа химна си с птичи песни за КОП16
Снимка © AP Photo / Erin Hooley

Песните и звуците на около четиридесет птици, жаби и дори ягуар бяха специално записани в естествената им среда за уникална версия на химна на Колумбия, която ще бъде домакин на КOП16 от 21 октомври.

Унгарски танци от Йоханес Брамс, „Славянски танц в ми минор“ от Антонин Дворжак и румънски танци на Бела Барток ще звучат в програмата на „Концерти с история“ през август.

Цигуларят Иван Стайков и пианистката Венета Нейнска ще свирят в Шабла (20 август), Варна (22 август), Созопол (24 август) и Бургас (26 август), съобщават организаторите.

По думите им Иван Стайков ще свири на старинна цигулка от Антонио Галиано от 1809 година, предоставена му от частен колекционер.

В музикалната програма на събитията е включена още музика от Астор Пиацола. Изпълненията ще бъдат предшествани от истории за създаването на творбите, както и малко познати детайли от житейския път на композиторите.

Дуа Липа и Шер откриха церемонията по въвеждане в Залата на славата на рокендрола в събота вечерта в Кливланд с песента „Believe“, предаде Асошиейтед прес. Тази година в Залата на славата на рокендрола бяха приети фънк майсторите „Куул енд дъ Генг“ (Kool & the Gang), рок групата Форинър, английският рок певец и китарист Питър Фрамптън, американската певица, актриса и телевизионна водеща Дион Уоруик и други. 

Този национален химн, излъчен вече в социалните мрежи заедно с колоритно видео, илюстриран с всички тези птици и многоцветни животни, има за цел да отдаде "почит към биоразнообразието" на Колумбия, страна с планини, море и амазонска гора.

Придружен от екип биолози, създателят на природната версия на химна пътува през колумбийските региони на Карибите, Тихия океан, Амазонка и Андите, за да запише тази антология от звуци, използвайки "много усъвършенствани" микрофони.

Химнът беше излъчен по радиостанции в сряда, няколко дни преди да започне КОП16 за биоразнообразието в Кали (21 октомври - 1 ноември).

Колумбия има "най-голямото биоразнообразие от птици в света - общо 1935 вида" според Световния фонд за дивата природа. Следва Перу с 1879 вида според официалния доклад, публикуван тази година. 

Габровският камерен оркестър ще изнесе концерт на открито на 7 август в Габрово, съобщават от музикалната формация. 

„Събитието ще се състои на лятната сцена на Дома на културата, от южната страна пред сградата на „Имка“ и е от лятната програма на състави от Габровския камерен оркестър. Входът за концерта е свободен, а при неподходящо време програмата ще бъде изнесена в сградата на „Имка“, посочи Иван Стоянов, диригент на Габровски камерен оркестър.

В събитието ще участват дуо в състав  Терез Стойнова – цигулка и Габриела Цветанова – контрабас ще представи програма със Сонати за цигулка и бас от бароковите колоси Арканжело Корели и Йохан Себастиан Бах.

До края на август оркестъра ще изнесе още два концерта, те ще бъдат на 14 и 28 август, допълват организаторите. 

Габровският камерен оркестър е основан през есента на 1969 г. по инициатива

Симфониета Видин представя три поредни концерта „Вагнер и вагнериантсво“.

Събитието се осъществява със съдействието на катедра "Музика и мултимедийни технологии" към Софийския университет "Св. Климент Охридски", каза диригентът Петър Димитров.

Амбицията ни е да покажем различните лица на Вагнер. За повечето хора неговата музика звучи тежко, скучно, маниакално. Напротив, някой от музикалните му страници са толкова сърдечни и топли.

Искаме да покажем многото лица на Вагнер, уточни маестро Димитров. Още повече, че Рихард Вагнер чисто звуково развива оркестъра, като включва много медни духови инструменти и разширява темброво изразните му възможности. Вагнер променя музиката и предначертава всички музикални явления през 20 век, уточни той.

В програмата на концертите са включени оркестрови фрагменти от оперите „Валкюра“, „Танхойз

В Деня на народните будители, в къщата музей „Анание Явашов“ ще бъде открита изложбата под надслов „Разградският периодичен печат в образи и неразказани истории“, съобщават от културната институция.

Авторът на изложбата е ръководителят на отдел „Нова и най-нова история“ в Регионалния исторически музей в Разград проф. д-р Росица Ангелова. „Разград заслужава тази изложба заради много пъстрото ветрило на периодичните издания - вестници и списания, както на български, така и на турски език, и безспорния принос на Разград в развитието на периодиката в България“, посочи Ангелова.

Тя разказа, че от 1889 година, когато в столицата на Лудогорието се появява първото списание, до 1944 година, когато спира вестник „Разградско слово“, в малък град като Разград с около средно 15 000 жители има близо 70 издания. Според проф.

„Моцарт § Бетовен“ е наречен концертът, който ще се състои на 30 октомври в камерната зала „България“. Предстои вечер с музиката на двамата велики композитори в изпълнение на „София квартет“, съобщават от екипа на най-стария квартет на Софийската филхармония.

Музикантите са подготвили Струнен квартет № 17 в си бемол мажор, К.458 „Ловът“ от Волфганг Амадеус Моцарт и Струнен квартет във фа минор, оп.95 „Сериозо“ от Лудвиг ван Бетовен.

Във формацията днес е Василена Милева – част от състава на първи цигулки в Софийската филхармония. Йордан Димитров (втора цигулка в квартета) е концертмайстор на „Софийски солисти“. Любомир Ников (виолончело) е концертмайстор на Софийска филх

„Епизоди за четири групи тембри“ от композитора Иван Спасов дава името на следващия концерт на симфоничния оркестър на БНР. Той е наречен „Тембри и нюанси“ и е под палката на главния диригент Константин Илиевски – на 22 ноември в зала „България“, съобщават от БНР.

Освен „Епизоди за четири групи тембри“, която преди дни радиосимфониците записаха студийно, програмата включва още Концерт за виолончело и оркестър от Роберт Шуман със солист Христо Танев. Произведението също беше записано от симфоничния оркестър на БНР под диригентството на Константин Илиевски.

Христо Танев получава магистърска степен от „Джулиард скул“ в Ню Йорк, където учи виолончело при Зара Нелсова и камерна музика п

Популациите на дивите видове в света е намаляла средно със 73 процента, уточнява Световният фонд за дивата природа

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Скарлет Йохансон е една от най-разпознаваемите актриси в света. През 2018 и 2019 г. става най-високоплатената актриса и е включвана многократно в списъка на „Форбс“. П ...
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team. С над 10 години активно творче ...
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите п ...
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Щастлив съм, защото исках да създам филм, който да вълнува публиката и да бъде подходящ за цялото семейство. От емоциите на зрителите виждам, че сме постигнали целта. Думите са на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Хиляди пяха и танцуваха с „Молец“
„Молец“ завърши поредица от концерти в зала „Арена 8888 София“ на 21 ноември вечерта. Хиляди фенове пяха и танцуваха с Крис и Юли по време на шоуто, наречен ...
Днес бяха открити две изложби по повод годишнини от рождението на известни български художници
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца. Първата е подредена в художествен ...
Дилиана Перфанов с първа самостоятелна изложба
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново. В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
В Кюстендилският театър ще представят пиеса, която не е поставяна в България
Сатиричната комедия „Астория“ от Юра Зойфер, ще гостува в Общински драматичен театър Кюстендил, съобщават трупата. Пиесата се поставя за първи път в България и разглежд ...
Тикер в 23:00 ч.
„Молец“ завърши поредица от концерти в зала „Арена 8888 София& ...
Начало Тонът на времето
1830
Тонът на времето

Колумбия записа химна си с птичи песни за КОП16

Песните и звуците на около четиридесет птици, жаби и дори ягуар бяха специално записани в естествената им среда за уникална версия на химна на Колумбия, която ще бъде домакин на КOП16 от 21 октомври.Придружен от екип биолози, създателят на природната версия на химна пътува през колумбийските региони на Карибите, Тихия океан, Амазонка и Андите, за да запише тази антология от звуци, използвайки "много усъвършенствани" микрофони.

| 17 Октомври 2024, 10:10 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Колумбия записа химна си с птичи песни за КОП16
Колумбия записа химна си с птичи песни за КОП16
Снимка © AP Photo / Erin Hooley

Песните и звуците на около четиридесет птици, жаби и дори ягуар бяха специално записани в естествената им среда за уникална версия на химна на Колумбия, която ще бъде домакин на КOП16 от 21 октомври.

"В това аудио има над 41 птици, жаби, има дори ягуар, ние също заснехме кит в Тихия океан, който издава невероятен звук, също така записахме звуци от природата, вятъра, морето и дъжда, за да обогатим допълнително атмосферата", обясни музикалният продуцент Мигел де Нарваес по местно радио.

Унгарски танци от Йоханес Брамс, „Славянски танц в ми минор“ от Антонин Дворжак и румънски танци на Бела Барток ще звучат в програмата на „Концерти с история“ през август.

Цигуларят Иван Стайков и пианистката Венета Нейнска ще свирят в Шабла (20 август), Варна (22 август), Созопол (24 август) и Бургас (26 август), съобщават организаторите.

По думите им Иван Стайков ще свири на старинна цигулка от Антонио Галиано от 1809 година, предоставена му от частен колекционер.

В музикалната програма на събитията е включена още музика от Астор Пиацола. Изпълненията ще бъдат предшествани от истории за създаването на творбите, както и малко познати детайли от житейския път на композиторите.

Дуа Липа и Шер откриха церемонията по въвеждане в Залата на славата на рокендрола в събота вечерта в Кливланд с песента „Believe“, предаде Асошиейтед прес. Тази година в Залата на славата на рокендрола бяха приети фънк майсторите „Куул енд дъ Генг“ (Kool & the Gang), рок групата Форинър, английският рок певец и китарист Питър Фрамптън, американската певица, актриса и телевизионна водеща Дион Уоруик и други. 

Придружен от екип биолози, създателят на природната версия на химна пътува през колумбийските региони на Карибите, Тихия океан, Амазонка и Андите, за да запише тази антология от звуци, използвайки "много усъвършенствани" микрофони.

Габровският камерен оркестър ще изнесе концерт на открито на 7 август в Габрово, съобщават от музикалната формация. 

„Събитието ще се състои на лятната сцена на Дома на културата, от южната страна пред сградата на „Имка“ и е от лятната програма на състави от Габровския камерен оркестър. Входът за концерта е свободен, а при неподходящо време програмата ще бъде изнесена в сградата на „Имка“, посочи Иван Стоянов, диригент на Габровски камерен оркестър.

В събитието ще участват дуо в състав  Терез Стойнова – цигулка и Габриела Цветанова – контрабас ще представи програма със Сонати за цигулка и бас от бароковите колоси Арканжело Корели и Йохан Себастиан Бах.

До края на август оркестъра ще изнесе още два концерта, те ще бъдат на 14 и 28 август, допълват организаторите. 

Габровският камерен оркестър е основан през есента на 1969 г. по инициатива

Симфониета Видин представя три поредни концерта „Вагнер и вагнериантсво“.

Събитието се осъществява със съдействието на катедра "Музика и мултимедийни технологии" към Софийския университет "Св. Климент Охридски", каза диригентът Петър Димитров.

Амбицията ни е да покажем различните лица на Вагнер. За повечето хора неговата музика звучи тежко, скучно, маниакално. Напротив, някой от музикалните му страници са толкова сърдечни и топли.

Искаме да покажем многото лица на Вагнер, уточни маестро Димитров. Още повече, че Рихард Вагнер чисто звуково развива оркестъра, като включва много медни духови инструменти и разширява темброво изразните му възможности. Вагнер променя музиката и предначертава всички музикални явления през 20 век, уточни той.

В програмата на концертите са включени оркестрови фрагменти от оперите „Валкюра“, „Танхойз

В Деня на народните будители, в къщата музей „Анание Явашов“ ще бъде открита изложбата под надслов „Разградският периодичен печат в образи и неразказани истории“, съобщават от културната институция.

Авторът на изложбата е ръководителят на отдел „Нова и най-нова история“ в Регионалния исторически музей в Разград проф. д-р Росица Ангелова. „Разград заслужава тази изложба заради много пъстрото ветрило на периодичните издания - вестници и списания, както на български, така и на турски език, и безспорния принос на Разград в развитието на периодиката в България“, посочи Ангелова.

Тя разказа, че от 1889 година, когато в столицата на Лудогорието се появява първото списание, до 1944 година, когато спира вестник „Разградско слово“, в малък град като Разград с около средно 15 000 жители има близо 70 издания. Според проф.

„Моцарт § Бетовен“ е наречен концертът, който ще се състои на 30 октомври в камерната зала „България“. Предстои вечер с музиката на двамата велики композитори в изпълнение на „София квартет“, съобщават от екипа на най-стария квартет на Софийската филхармония.

Музикантите са подготвили Струнен квартет № 17 в си бемол мажор, К.458 „Ловът“ от Волфганг Амадеус Моцарт и Струнен квартет във фа минор, оп.95 „Сериозо“ от Лудвиг ван Бетовен.

Във формацията днес е Василена Милева – част от състава на първи цигулки в Софийската филхармония. Йордан Димитров (втора цигулка в квартета) е концертмайстор на „Софийски солисти“. Любомир Ников (виолончело) е концертмайстор на Софийска филх

„Епизоди за четири групи тембри“ от композитора Иван Спасов дава името на следващия концерт на симфоничния оркестър на БНР. Той е наречен „Тембри и нюанси“ и е под палката на главния диригент Константин Илиевски – на 22 ноември в зала „България“, съобщават от БНР.

Освен „Епизоди за четири групи тембри“, която преди дни радиосимфониците записаха студийно, програмата включва още Концерт за виолончело и оркестър от Роберт Шуман със солист Христо Танев. Произведението също беше записано от симфоничния оркестър на БНР под диригентството на Константин Илиевски.

Христо Танев получава магистърска степен от „Джулиард скул“ в Ню Йорк, където учи виолончело при Зара Нелсова и камерна музика п

Химнът беше излъчен по радиостанции в сряда, няколко дни преди да започне КОП16 за биоразнообразието в Кали (21 октомври - 1 ноември).

Колумбия има "най-голямото биоразнообразие от птици в света - общо 1935 вида" според Световния фонд за дивата природа. Следва Перу с 1879 вида според официалния доклад, публикуван тази година. 

Популациите на дивите видове в света е намаляла средно със 73 процента, уточнява Световният фонд за дивата природа

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
Хиляди пяха и танцуваха с „Молец“
Калейдоскоп
Днес бяха открити две изложби по повод годишнини от рождението на известни български художници
Калейдоскоп
Дилиана Перфанов с първа самостоятелна изложба
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.